ercumutfak 16 Takipçi | 9 Takip

İÇLİ KÖFTE

2013-02-08 10:57:00
İÇLİ  KÖFTE |  görsel 1

DIŞ MALZEMELER,
500 GR İNCE BULGUR,
500 GR.ÇİĞ KÖFTELİK KIYMA,
BİR ADET HAŞLANMIŞ PATATES,
BİR ADET YUMURTA,
3 ÇORBA KAŞIĞI BİBER SALÇASI,
1 TATLI KAŞIĞI TUZ,
1 TATLI KAŞIĞI KARABİBER,
3 ÇORBA KAŞIĞI UN,
3 SU BARDAĞI SICAK SU,
1 ÇORBA KAŞIĞI KIRMIZI BİBER

İÇ MALZEMELER,
250 GR. KÖFTELİK KIYMA,
2 BÜYÜK SOĞAN,
1 SU BARDAĞI CEVİZ,
1 TATLI KAŞIĞI TUZ,
1 TATLI KAŞIĞI KARABİBER,
1 ÇAY KAŞIĞI YENİBAHAR,
1 ÇAY KAŞIĞI TARÇIN,
2 ÇORBA KAŞIĞI TEREYAĞI

ÖNCE İÇİNİ HAZIRLAYALIM.KIYMAYI ÇOK AZ YAĞDA SUYUNU BIRAKANA KADAR KAVURALIM.SONRA RONDADAN GEÇMİŞ SOĞANLARI İLAVE EDEREK 15 DAKİKA KAVURMAYA DEVAM EDELİM.DAHA SONRA ÖVÜTÜLMÜŞ CEVİZLERİ VE BAHARATLARIN İLEVESİNİ YAPIP BİR BEŞ DAKİKA DAHA KAVURALIM.SOĞUDUKTAN SONRA BUZDOLABI BUZLUĞUNDA YARIM SAAT DONDURALIM.

DIŞ MALZEMESİ İÇİN ,İNCE BULGURLARIN İÇERSİNE 3 BARDAK SICAK SU KOYARAK 1 SAAT SUYU ÇEKTİRELİM.DAHA SONRA KIYMASINI,PAPATESİNİ TUZUNU,KARABİBERİNİ,SALÇASINI,BİR ADET YUMURTASINI KOYARAK YOĞURMAYA BAŞLAYALIM.YOĞURMA ESNASINDA YARIM BARDAK SUYU AZAR AZAR İLAVE EDELİM.AYRICA UNUDA AZAR AZAR KATALIM.

ELİMİZİ SIK,SIK ISLATARAK YOĞURALIM VE MACUN KIVAMINI ELDE EDİYORUZ.İKİ AVUCUMUZUN İÇERSİNDE YOĞURUYORUZ..SONRA CEVİZ BÜYÜKLÜĞÜNDE PARÇAYI ELİMİZE ALIP BAŞ BARMAĞIMIZ İLE İÇİNİ OYUP KENERLARINI İNCELTİP,İÇ MALZEMESİNİ KOYUP,İKİ AVUCUMUZUN İÇERSİNDE ELİMİZİ MUTLAKA ISLATARAK ŞEKİL VERİYORUZ.

10 SU BARDAĞI SUYUN İÇERSİNE BİR LİMON SUYU VE HAŞLARKEN ÇATLAMAMASI İÇİN MİKTAR KADAR LİMON TUZU KOYUP KAYNATALIM.DAHA SONRADA HAŞLAYIP SICAK SERVİS YAPALIM.

140
0
0
Yorum Yaz